طراحی قالب وردپرس با آرتاباز

بیش از 0 پروژه طراحی وب سایت و 0٪ رضایت مشتریان فقط کافیست نمونه کارها را مشاهده کنید.

تغییر مسیر آپلود فایل ها در وردپرس

صرف نظر از بهبوداتی که در رابط مدیریت فایل های رسانه ای در وردپرس ایجاد شده، اما هنوز یک چیز ثابت مانده و تغییری نکرده است. و آن چیزی نیست جز نحوه ذخیره سازی فایل های ویدئویی، تصویری، صوتی و .. در سرور.در حال حاضر به صورت پیشفرض سیستم مدیریت محتوای وردپرس کلیه فایل های دریافتی را تحت پوشه هایی که بر اساس تاریخ ایجاد شده اند قرار می دهد. تنها در صورتی این رویکرد اعمال نمی شود که ما به صورت دستی تغییراتی را در بخش Settings > Media اعمال کنیم. که در این صورت تمامی فایل های رسانه ای به درون زیرپوشه ها دسته بندی نخواهند شد. تاکنون وردپرس به صورت پیشفرض گزینه های زیادی را برای سفارشی سازی این نواحی خاص در اختیار ما قرار نمی دهد.

.

سفارشی سازی در وردپرس

 .

به طور کلی اگر این روش پیشفرض وردپرس مورد نظر شما نبوده و تمایل به سفارشی سازی ساختار مسیر، یعنی جایی که این فایل ها ذخیره شده اند را دارید برای مثال ذخیره فایل ها در یک پوشه با نام مرتبط با آنها و یا تغییر نام پوشه uploads به نام دلخواه شما، کافی است ادامه این مقاله آموزشی را دنبال کنید.

تغییر پوشه پیشفرض Uploads :

اگر از وردپرس کاران به نسبت حرفه ای باشید حتماً می دانید که به صورت پیشفرض سیستم مدیریت وردپرس فایل های آپلود شده را در مسیر wp-content/uploads ذخیره می کند. جالب است بدانید که وردپرس به ما این امکان را می دهد تا پوشه مقصد مورد نظر برای قرار گرفتن فایل ها را سفارشی سازی کنید.

فرض کنید قصد داریم به جای بارگزاری فایل ها در مسیر پیشفرض وردپرس یعنی wp-content/uploads، آنها را در پوشه ای به نام files بارگذاری کنیم. خب ابتدا باید پوشه ای با این نام را در ساختار پوشه های خود ایجاد کنیم.

.

wp33

.

حال باید به وردپرس اعلام کنیم که از این پس فایل ها را در این پوشه جدید قرار دهد. برای این منظور فایل wp-config.php را باز نموده و سپس کد زیر را بعد از اعلان require_once(ABSPATH.’wp-settings.php’); اضافه کنید :

define('UPLOADS', 'files');

با این کار، از این پس فایل های بارگذاری شده باید در پوشه files  به مانند زیر ذخیره شوند.

.

wp333

.

این قابلیت ابتدا در نسخه 3.0 وردپرس از طریق بخش Setting > Media در دسترس بود که از نسخه 3.5 به بعد، این قابلیت تنها با استفاده از تابع ذکر شده قابل استفاده شده است.
اگر بنا به دلایلی همچون عدم تمایل به استفاده از تابع و درگیری های محیط کدنویسی علاقه ای به استفاده از تابع ندارید هنوز هم می توانید با استفاده از پلاگینی با نام Upload URL and Path Enabler، صفحه Setting > Media را به مانند نسخه 3.0 در وردپرس خود داشته باشید.
بعد از دانلود و نصب این پلاگین، 2 فیلد به مانند تصویر زیر نمایان خواهد شد :

.

wp3333

.

 این دو گزینه برای شما امکانات و قابلیت اضافه را فراهم می کند. به عنوان مثال اگر شما بخواهید فایل های خود را از طریق زیردامین انتقال دهید این دو گزینه کاربرد واقعی خود را نشان می دهند. فرض می کنیم شما یک زیردامین ایجاد کرده اید در این صورت، باید یک پوشه جدید که اتصال به زیردامین دارد را ببینید. در ادامه کافی است تا نام پوشه را فیلد “Store uploads in this folder” و همچنین زیردامین را در فیلد “Full URL path to files” تعیین کنید.

.

wp33333

.

با این حساب، حال باید فایل شما از طریق زیردامین منتقل شده باشد.

.

wp333333

.

سفارشی سازی بیشتر پوشه Upload :

پلاگین Custom Upload Dir نیز از آن دست ابزارهایی است که به منظور سفارشی سازی پوشه فایل های رسانه ای مورد استفاده قرار می گیرد.
این پلاگین این قابلیت را در اختیار شما قرار می دهد تا به عنوان مثال چگونه فایل های آپلود شده را بنا به سلیقه خود سازماندهی کنید. به عنوان نمونه شما می توانید نام پوشه را متناسب با فهرست پست، آدرس پست و نام نویسنده تنظیم و همگام کنید.
ابتدا پلاگین را نصب کرده و سپس به بخش Setting > Custom Upload Dir مراجعه کرده تا نام پوشه همراه با placeholder های ارائه شده را مشخص کنید. حال اگر بخواهید تصاویر متعلق به یک پست منفرد را در دورن همان پوشه، گروه بندی کنید می توانید از /%permalink% استفاده کنید.

.

wp3333333

.

بعد از انجام کارهای گفته شده، پست جدیدی را ایجاد کرده و یک فایل بارگذاری کنید. در مورد ما، حال این فایل باید از طریق ساختار آدرس مطابق تصویر زیر قابل دسترس باشد :

.

wp33333333

.

همانطور که در زیر می بینید :

.

wp333333333

.

ترجمه شده توسط تیم آرتاباز، هادی نجار.

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفا به اشتراک بگذارید .

۲ دیدگاه

  1. شهسواری

    سلام خسته نباشید. مطالبتون مفید بود فقط من پوشه public-html هاستم زود به زود پر میشه میخواستم بدونم امکانش هست خارج از این پوشه اصلی پوشه فایل رو قرار بدم و مسی رو به اونجا تغییر بدم؟ ممنون

  2. محمدامین صمدی

    سلام سوال دارم اینه که این افزونه دومی بدون اطلاعات ftp یا هر چیز دیگر چطوری با سرور ارتباط برقرار می کنه و فایل ها رو انتقال میده؟

ارسال نظر

» دیدگاه تان را فارسی بنویسید ، دیدگاه های انگلیسی و فینگلیش تایید نمی شوند .